Krakow – den plný zážitků

trhy KrakowCestou do Krakowa mě překvapilo několik věcí. Že Poláci mají dálnice, že je nemám ve svých zaručeně aktualizovaných mapách v navigaci a pak solné doly Wieliczka. Po zbrusu nové dálnici si to člověk může povolenou 140 km rychlostí valit směrem do Katowic. Mimo jiné – je zde velmi příjemné letiště, které se svými službami vyrovná tomu ve Vídni. Pražskému letišti se o službách – jako je parkování na nezbytně nutnou dobu zdarma, může jen zdát. Odlety z Katowic patří navíc k těm levnějším… V Katowicích začíná značení směrem do Krakowa. Z Kroměříže je to tady 330 km. Naše první kroky mohou vést například do největšího aquaparku v Polsku. Vstupné si můžete pořídit na 1 hodinu, na 2 hodiny nebo na násobky hodiny. Po dvou hodinách už je ale výhodnější vstupné na neomezenou dobu, zvláště pokud je člověk milovníkem saunování. Sauny jsou zahrnuty v ceně neomezeného vstupného. V ceně hodinových vstupů však nikoliv. Ve vodním parku najdete několik tobogánů, celkem hodně atrakcí pro malé děti, bazény na plavání, protiproud, umělé vlnobití nebo překážkové dráhy na hladině vody. Přímo nad bazény je velké fitcentrum s běhacími a šlapacími stroji. Myslím, že ideální doba strávená v aquaparku je 2-3  hodiny. Pokud nechcete nakupovat v obchodních centrech, které se nacházejí v okolí bazénu, vydáte se nejspíše do Wieliczky. Ta je vzdálená 20 km od Krakowa a cesta trvá sotva 20 minut. V adventním období je zde poměrně málo návštěvníků, ale v období od května do září je zde doslova narváno. Solné doly Velička jsou zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO a mají se opravdu čím pyšnit. Po 380 schodech sestoupíte do hloubky 110-130 m pod povrch země a ocitnete se v labyrintu chodeb, jaký nemá v Evropě, možná na světě obdoby. V chodbách je celá řada různých strojů, soch, kostelů a místností, které jsou vzájemně spojeny chodbami vyloženými dřevěnými kůly, které je zabezpečují proti závalům. Během 3 hodinové prohlídky můžete navštívit sotva desetinu celkové rozlohy chodeb. Prohlédnout si můžete, ale nemusíte, také místní muzeum se zajímavými exponáty z doby, kdy se tady ještě těžila sůl. Některé rozměry chodeb, ale především haly, jsou neskutečné. Kdo neviděl, neuvěří … A vidět je to opravdu třeba.
Pokračujeme do centra města Krakow. V centru města najdete obrovské náměstí, které je rozděleno budovou hlavního tržiště se zvonicí, která stojí samostatně. Nedaleko je také velký kostel. Na polovině náměstí se konají vánoční trhy s asi 50 stánky s jídlem, pitím a drobnými vánočními předměty. Atmosféra je poklidná a rozhodně to není takový nával lidí, jako například v adventní Vídni.
Během dvou hodin zvládnete projít trhy i hlavní památky starého města. Krakow má krásné centrum a je zde desítka krásných historických budov, kostelů, hradeb nebo třeba hrad na kopci nad městem. Prohlídka končí a my se můžeme vydat na zpáteční cestu. Škoda, že nemáme čas navštívit některý z mnoha studentských barů v centru města.
A protože je Krakow plný cyklistických chodníků, stejně jako nábřeží řeky Wisly, určitě se tady podíváme na jaře s cyklistickým zájezdem. Spojení cyklistiky a krásných památek s prohlídkou solných dolů Velička mohu jen doporučit. Určitě se nudit nebudete…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.